Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

UWAGA NA NIEBEZPIECZNE ROŚLINY, KTÓRE ROSNĄ NA ŁĄKACH

Wielkość tekstu:
W wakacje spędzamy z naszymi dziećmi więcej czasu na łonie natury. Ruch na świeżym powietrzu doskonale wpływa na nastrój, ale również wzmacnia układ odpornościowy. Warto jednak pamiętać, że na powszechnie dostępnych łąkach, skwerach czy nawet przydomowych ogródkach - mogą rosnąć rośliny, które są skrajnie niebezpiecznie, zwłaszcza dla najmłodszych.
 
 
Jednym z takich roślinnych drapieżników jest pietrasznik plamisty popularnie nazywany psią pietruszką, znany również jako szczwół plamisty, świńska wesz, weszka albo szaleń plamisty. To jedna z najbardziej trujących roślin z rodziny selerowatych. Niepozorna roślina jest podobna do chrzanu lub pietruszki.
 
PIETRASZNIK PLAMISTY
jest rośliną silnie trującą. Wszystkie jego części zawierają toksyczne związki chemiczne: cykutynę, koninę, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Latem najwięcej trujących związków znajduje się w części rośliny, która jest nad ziemią. Szczwół kwitnie w okresie od czerwca do początku września.
 
Spożycie albo polizanie psiej pietruszki może być bardzo groźne i prowadzi do zatrucia. Już w chwilę po zjedzeniu pojawiają się pierwsze sygnały toksyczności rośliny, takie jak silne pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu i osłabianie kończyn dolnych.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Pietrasznik Plamisty
 
Objawy zatrucia po zjedzeniu psiej pietruszki:
 • osłabienie,
 • utrata wrażliwości na bodźce,
 • skurcze,
 • drżenie mięśni,
 • obniżenie temperatury,
 • rozszerzone źrenice,
 • światłowstręt,
 • obfity ślinotok,
 • biegunka.
 • W skrajnych przypadkach może dojść do porażenia i śmierci z objawami uduszenia. Kilka lat temu w południowej Polsce zmarła osoba, która przez pomyłkę zjadła szczwół plamisty.
 • Niebezpieczeństwo polega na tym, że roślinę łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Na szczęście psia pietruszka wydziela zupełnie inny zapach przypominający woń czosnku, który powinien nas zaalarmować, że to nie jest jadalna roślina, o której myślimy.
 • W przypadku spożycia psiej pietruszki, trzeba jak najszybciej wywołać wymioty, a potem przetransportować chorego do szpitala, gdzie wykonane będzie m.in. płukanie żołądka. Po zatruciu szczwołem przez dłuższy czas utrzymuje się porażenie lub osłabienie mięśni.
BARSZ SOSNOWSKIEGO
Inną niebezpieczną rośliną, którą łatwo spotkać podczas spacerów na łąkach jest barszcz Sosnowskiego. Kontakt z rośliną może doprowadzić do poważnych poparzeń skóry, w przypadku dzieci nawet ze skutkiem śmiertelnym. Roślina jest najgroźniejsza w słoneczne dni, bo furanokumaryny zawarte w barszczu pod wpływem promieni słonecznych wiążą się z DNA skóry.
 
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Barszcz Sosnowskiego
 
INNE ROŚLINY
MIŁEK WIOSENNY
Wszystkie części rośliny są trujące, świeże i suszone. Bardziej trująca jest w okresie kwitnienia. Trucizny miłka wiosennego działają głównie na serce i przewód pokarmowy.
 
Występują nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha, gorycz w ustach. Przy silnych zatruciach zaburzenia czynności serca podobne do stwierdzanych w zatruciu konwalią, wstrząs (spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenie przepływu tkankowego), drgawki.
 
Artykuły na stronie www.medonet.pl na temat:
Należy usunąć niewchłoniętą truciznę z przewodu pokarmowego. Dalsze leczenie w szpitalu.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Miłek Wiosenny
 
CIS POSPOLITY
Cis pospolity rośnie w przydomowych ogrodach, w parkach i lasach. To wiecznie zielone drzewo lub krzew jest bardzo ładne, ale też niezwykle niebezpieczne. Igły tej rośliny są bardzo trujące. Wystarczy zjedzenie 10 sztuk przez osobę dorosłą, by trucizna – taksyna – zaatakowała serce i ośrodkowy układ nerwowy. Równie niebezpieczne są czerwone jagody cisu.
 
Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w ciągu niecałej godziny. Są to najczęściej: nudności, wymioty, silne bóle brzucha, zawroty głowy, senność, drgawki. Pojawić się mogą również zaburzenia rytmu serca i oddychania. W przypadku podejrzenia połknięcia jakiejkolwiek części rośliny, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Cis Pospolity
 
POKRZYK WILCZA JAGODA
W Polsce roślina ta występują najczęściej na południu kraju. To niewielkich rozmiarów krzew, na którym rosną fioletowoczarne owce, łatwo dające pomylić się z borówką lub jagodami.
 
Zarówno w owocach, jak i liściach wilczej jagody znajduje się atropina w bardzo wysokim stężeniu. Pierwsze objawy zatrucia to rozszerzenie źrenic i pobudzenie, które pojawić się mogą nawet w kilka minut po spożyciu rośliny. Sygnałem alarmowym powinny być również: uczucie suchości w ustach, przyspieszenie oddechu, nudności, zaczerwienienie twarzy, gorączka, omamy wzrokowe i słuchowe.
 
W przypadku ciężkiego zatrucia dochodzi do śpiączki.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Pokrzyk Wilcza Jagoda
 
ŚNIEGULICZKA BIAŁA
Najczęściej spotkać ją można w parkach, na skwerach i w przydomowych ogródkach. Z powodzeniem pełni rolę żywopłotu. Jest bardzo lubiana przez ogrodników, bo łatwo ją uprawiać i rośnie nawet na mało żyznej glebie. Ozdobą tego krzewu są jednak białe jagody, które pojawiają się na nim jesienią i zimą. I to one są silnie trujące.
 
Obecne w nich saponiny i alkaloidy mogą spowodować wymioty, podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet porażenie ośrodkowego układu nerwowego.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Śnieguliczka Biała
HIACYNT
Sam kwiat nie stanowi zagrożenia, ale jego cebule mogą działać drażniąco na skórę. Osoby wrażliwe powinny więc sadzić tę roślinę w rękawicach ochronnych.
 
Bardzo niebezpieczne są również cebulki narcyzów. Ich połknięcie może spowodować wymioty, biegunkę i silne duszności.
 
Cebulki tulipanów także są toksyczne. Omyłkowe ich spożycie wywołuje zawroty głowy, bóle brzucha, wymioty.
 
Gdy przechowujemy w domu cebule roślin, dbajmy o to, by dzieci nie miały do nich dostępu.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Hiacynt
KONWALIA
Mało jest osób, które potrafią oprzeć się intensywnemu zapachowi konwalii. Te piękne kwiaty rosną dziko w lesie i na łąkach, spotkać je można również w naszych ogrodach. Roślina ta jednak może okazać się niebezpieczna, jeśli omyłkowo dojdzie do zjedzenia jej drobnych kwiatków lub liści.
 
Znajdujące się w nich glikozydy nasercowe mogą przyczynić się do uszkodzeń serca, a nawet śmierci.
 
Niebezpieczna konwalotoksyna jest łatwo rozpuszczalna, więc trująca jest nawet woda, w której stały kwiaty.
 
Zatrucia konwaliami najczęściej dotyczą dzieci. Symptomami są: bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty, osłabienie, senność, zaburzenia widzenia i dezorientacja. U najmłodszych może pojawić się również czerwona wysypka.
 
Zdjęcie ukazujące trującą roślinę - Konwalia
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech