Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Powiedz nie przemocy w rodzinie

Wielkość tekstu:
Niech koronawirus nie stanie Ci na drodze w walce z przemocą w rodzinie, a izolacja związana z pandemią niech nie będzie koszmarem dla Ciebie i Twoich najbliższych.
 
Zdajemy sobie sprawę , że to jest najgorszy czas w naszym życiu. Gdy kolejny tydzień siedzimy  w domach i z niepokojem obserwujemy, jak szerzy się epidemia, musimy trzymać nerwy na wodzy. To ważne, by okazywać rodzinie ciepło i wzajemnie się wspierać, a nie wyładowywać na bliskich frustrację i lęk.
 
W okresie epidemii pojawiło się wiele okoliczności i zjawisk, które wcześniej nie miały miejsca. Można podzielić je na kilka grup. Pierwszy to aspekt zawodowy. Dzisiaj nasilają się obawy o utratę pracy czy zmniejszenie wynagrodzenia, są też obawy o spłatę długów bądź zobowiązań kredytowych, niepokoi także wzrost kursu franka szwajcarskiego czy euro. Kolejny aspekt to edukacja. Nie wszystkie rodziny są przyzwyczajone do tego, że ich potomstwo uczy się zdalnie i trzeba mu poświęcać zdecydowanie więcej uwagi, niż było to przed epidemią. Do tego dochodzą względy społeczne i konieczność izolowania się przed światem. Wcześniej osiem, dziesięć i więcej godzin co dnia spędzaliśmy poza domem.
 
Wszystkie te czynniki rodzą nowe problemy. Niektórych ludzi one jeszcze bardziej wzmocnią. Inni – ci o słabszej psychice – będą z kolei nimi obarczać swoich najbliższych. To zaś prowadzić będzie do przemocy w rodzinie.
 
Wiadomość o kryzysie na świecie napawa niepewnością wszystkich, a co dopiero osoby, które już od dłuższego czasu żyją w zastraszeniu.
 
W tej nowej sytuacji często najbardziej cierpią dzieci. W obecnej sytuacji nie można nie reagować, jak coś niepokojącego dzieje się za ścianą, albo w sąsiednim domu.
 
Apelujemy, do Ciebie Drogi Świadku
  • sąsiedzie, członku rodziny, koleżanko, kolego, aby reagować na tego typu sytuacje. Czasami jeden telefon wystarczy, aby przerwać dramat, który tkwi w danej rodzinie od wielu lat.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy reaguj i POWIEDŹ
NIE PRZEMOCY W RODZINIE
Punkt Informacyjno – Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w rodzinie  i Zespół Interdyscyplinarny ds. Przemocy w Rodzinie, chce podać Ci pomocną dłoń.
Przestawiliśmy się na tryb pracy z rodziną w formie kontaktu telefonicznego i  w formie mailowej. To działa.
Już dziś będąc mieszkańcem gminy Łęczyce, możesz skorzystać z naszej pomocy w formie zdalnego kontaktu.
 
Pomoc psychologiczną otrzymasz dzwoniąc/pisząc:
  • kontakt telefoniczny: 601-970-370;
  • kontakt mailowy – opies1@wp.pl
Pomoc będzie udzielana 2 dni w tygodniu według planu:
  • Wtorek w godz. 10 00 - 12 00
  • Czwartek w godz. 17 00 - 19 00
Pomoc psychospołeczną dot. przemocy w rodzinie i uzależnień otrzymasz dzwoniąc/pisząc:
Pomoc będzie udzielana 2 dni w tygodniu według planu:
  • Poniedziałek w godz. 14 30 - 16 30
  • Środa w godz. 17 00 - 18 00
Twój Parasol – aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.
 
POBIERZ:
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech