Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
  • Ułatwienia dla niedowidzacych

Powiększanie treści

W prawym rogu na podstronach znajdziesz znak:
"+" powiększania czcionki, 
"-" pomniejszenia czcionki,
"=" powrót do wielkości standardowej.

Słuchaj treści na naszej stronie

Zaznacz myszką wybrany tekst i kliknij ikonkę głośnika.
(Opcja niedostępna na urządzeniach mobilnych).

ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA - Nowe zasady bezpieczeństwa

Wielkość tekstu:
Od 25 marca obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa,  w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Złamanie zakazu może skutkować otrzymaniem mandatu karnego w wysokości do 5.000 zł ‼
Obostrzenie nie dotyczy:
  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
 
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
 
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
 
W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy.
 
Przypominamy, że pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęczycach pełnią dyżury telefoniczne, w celu udzielania niezbędnych informacji osobom, które potrzebują pomocy, zwłaszcza ludziom starszym, samotnym i niepełnosprawnym. Informacje można uzyskać, w godzinach 7.30 – 19.00 pod numerem telefonu  kom. 504108731, tel. stacjonarny Ośrodka Pomocy Społecznej 58 6789 210
 
WAŻNE TELEFONY
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie –   tel.   697-611-090
  • 800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Pytania i odpowiedzi w związku z wprowadzeniem nowych obstrzeżeń
LINK: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/rzad-wyjasnia-co-wolno-w-zwiazku-z-nowymi-obostrzeniami
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech